Kolejny spory skok inflacji w Polsce Dane GUS nie pozostawiają złudzeń

czy inflacja spadnie w 2023

Wyraźnie obniżyła się także inflacja bazowa, co częściowo było związane z jednorazowym spadkiem cen części usług. Podsumujmy więc całość w jednym akapicie. Inflacja w ujęciu rocznym spada w Polsce od lutego, co oznacza, że łączny wzrost zanotowany w ciągu 12 miesięcy jest coraz mniejszy. Od kwietnia spada poziom cen w kraju. Oznacza to, że życie we wrześniu jest minimalnie tańsze niż kilka miesięcy wcześniej. Wynika to jednak z faktu, że w tej części roku dobra przeważnie tanieją.

czy inflacja spadnie w 2023

Wzrost cen nie ustępuje! Inflacja we wrześniu znowu w górę!

Ta rozbieżnośćwynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy sprzed roku. Z ostatniej projekcji NBP opublikowanej w lipcu wynika, że zejścia inflacji w okolice 2,5% spodziewać możemy się najwcześniej w drugiej połowie 2026 r. Najbardziej prawdopodobna prognoza na ten ostatni kwartał 2024 r.

Wrześniowy odczyt inflacji na poziomie 4,9% jest równoznaczny z tym, że inflacja w Polsce wzrosła szósty miesiąc z rzędu. Co więcej, odnotowany wynik jest najwyższy od grudnia 2023 r. Dla porównania, jeszcze rok temu – we wrześniu 2023 r. – inflacja wynosiła 8,2%, zaś we wrześniu 2022 r.

Niezależnie od diety — skomentował wpis oficjalny profil Konfederacji. Już od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy składający wniosek o wpis do CEIDG będą musieli korzystać z e-Doręczeń. Obowiązek ten ma dotyczyć komunikacji między firmami a administracją państwową. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji polskich usług publicznych. W komunikacie poinformowano, że Rada zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Koronnym argumentem przemawiającym przeciwko poluzowaniupolityki monetarnej w Polsce jest potężna presja inflacyjna w sektorzeusługowym.

  1. Politykę monetarną luzują też kraje naszego regionu.Już siedemkolejnych obniżek ma na koncie Czeski Bank Narodowy.
  2. Dwa lata temu jej kilogram kosztował 50 gr, a rok później było to już 1,50 zł, czyli 200 proc.
  3. Rok później inflację CPI ponownie hamowały taniejące paliwa.
  4. Dzień lub dwa później odbędzie się wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego.
  5. A stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

Ponadto bardzo silna pozostaje presja cenowa wsektorze usług, gdzieceny nierzadko wciąż rosną w dwucyfrowym tempie. Tutaj przyczyną jestprzede wszystkim szybkiwzrost płac, który z jednej strony podnosi koszty działalności, a z drugiejsprawia, że konsumenci mają pieniądze i mogą akceptować wyższe ceny. We wrześniu 2024 roku indeks cen towarów i usługkonsumpcyjnych (CPI) był o 4,9% wyższy w System ekstremalnej analizy porównaniu z analogicznymmiesiącem ubiegłego roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego UrzęduStatystycznego.

(cel punktowy to 2,5 proc. z tolerowanymi odchyleniami +/- 1 pkt proc.). Jeśli uzgodniliśmy już, że roczna dynamika nie oddaje najlepiej obecnych zmian cen, to warto odpowiedzieć na pytanie, czy ceny w Polsce rosną, czy spadają? Okazuje się, że i tutaj odpowiedź nie jest tak prosta jak może się wydawać. W teorii — gdy spojrzymy na miesięczne odczyty inflacji, to okaże się, że ceny w Polsce spadają. Doskonale przedstawia to poniższy wykres.

Inflacja w Polsce we wrześniu 2024 r. Komentarze ekonomistów

W sierpniu inflacja bazowa wyniosła 3,7 proc., a ostatni raz powyżej progu 4 proc. Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, SzwajcarskiBank Narodowy oraz Bank Anglii już zdecydowały się na pierwsze w tym cykluobniżki stóp procentowych. Politykę monetarną luzują też kraje naszego regionu.Już siedemkolejnych obniżek ma na koncie Czeski Bank Narodowy. Pozwala mu na toinflacja, która u naszych południowych sąsiadów od początku roku utrzymuje sięw przedziale 2-3%.

Resort finansów w przyszłorocznym budżecie założył, że średniorocznainflacjaw 2025 roku wyniesie aż 5% i że nie spadnie do 2,5-celu ani w roku 2026, aninawet w 2027. Do tego doszła bardzo ekspansywna polityka fiskalna, którawedług projektu budżetu zostanie utrzymana także w 2025 roku. Zakładaon wzrost transferów socjalnych oraz wyższe nakłady inwestycyjne, a to sączynniki proinflacyjne.

Według DAE, dynamika PKB Polski Beximco Pharmaceuticals otrzymuje 1 milion Dawek szczepionek z 50-proc. Prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale -0,1–1,8 proc. W 2023 r., w przedziale 1,1-3,1 proc. Projekcja uwzględnia dane dostępne do 28 lutego 2023 r. Większość uczestników polskiego rynku energii opowiada się za utrzymaniem funkcjonowania rynku mocy co najmniej do 2040 r. Węgierski bank centralny po jednym posiedzeniu przerwy, powrócił do obniżek stóp procentowych.

Spadek inflacji w Polsce będzie oznaczał spadek cen? Wyjaśniamy

Prognozymówiły o obniżkach rzędu punktów bazowych. Założenia te szybkookazały się błędne, ponieważ już wlutym prezes NBP Adam Glapiński wprost ogłosił, że stóp procentowych niezamierza obniżać przynajmniej do końca roku. Niedługo minie rok od ostatniej obniżki stóp procentowych wPolsce.

Nowe stawki akcyzy mają przede wszystkim ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych i ich substytutów, szczególnie przez osoby nieletnie. W komunikacie zastrzeżono, że dalsze decyzje RPP będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Wraz z pierwszymi zimnymi dniami wzrasta liczba pytań o dostępność węgla na składach. Surowca jest pod dostatkiem, a cena jest niższa niż w latach ubiegłych. Dominuje nadal krajowy surowiec, ale coraz częściej pojawia się importowany, głównie z Kazachstanu. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Tu wciąż kłania się kwietniowapodwyżka VAT-u na żywność, które sieci handlowe z opóźnieniem przełożyły naceny detaliczne. Wpis ten wywołał sporo kontrowersji. Świadczyć mogą o tym choćby zasięgi samego tweeta, które wynoszą ponad 1,4 mln. Do informacji odnieśli się liczni politycy. Panie Glapiński, jak pan przytyje w sierpniu 10,1 kg, a we wrześniu 8,2 kg, to nie znaczy, że pan chudnie.

Swoje spadki Nadeszła subtelna zmiana: Dlaczego rynki wzrosły podczas konferencji prasowej Powella kontynuowała także w czerwcu, gdy osiągnęła poziom 11,5%. Z dostępnego dziś zestawu danych wynika, że w mijającym miesiącu dynamika cen żywności sięgnęła 4,7%. Na dużym plusie wciąż ceny energii (11,4%), co związane było z podwyżką (w ramach częściowego odmrożenia) cen dla gospodarstw domowych. W pełnym raporcie, który poznamy za dwa tygodnie, uwzględnione zostaną także pozostałe kategorie oraz rozbicie na towary i usługi. – tyle wyniosła średnia prognoza ekonomistów dla inflacji we wrześniu br., według ankiety „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Jeszcze w lutym tego roku, inflacja wynosiła 18,4%. Od tamtego czasu, systematycznie ona spada. W lutym ceny rosły w tempie 16,1% w ujęciu rocznym. Kwietniowa inflacja wynosiła już tylko 14,7%, a w maju dynamika cen obniżyła się do 13,0%.

Szacuję, że ten efekt doda do rocznego wskaźnika inflacji ok. 0,2 punktu procentowego. Pierwsze wiązało się z promocją w jednej z sieci streamingowych, drugie z wprowadzeniem darmowych leków dla wybranych grup społecznych przed wyborami. Teraz te czynniki się nie powtórzą, a wręcz serwisy streamingowe podwyższają ceny – komentuje Marcin Luziński, ekonomista Santander Banku.

Leave a reply